بزرگی خوش خیم پروستات

سرطان مثانه
جولای 6, 2016
چقدر در مورد واریکوسل و تاثیر آن بر باروری و توانایی جنسی اطلاعات دارید؟
جولای 31, 2016

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات به مفهوم بزرگ شدن اندازه ی غده پروستات بدون داشتن بدخیمی میباشد.

در اصل بزرگی خوش خیم پروستات به مفهوم یک تغییر نرمال با زیاد شدن سن در مردان میباشد. با وجود اینکه غده پروستات در طول زندگی مردان به آهستگی رشد می کند، اما این بزرگ شدن اندازه به ندرت سبب ایجاد علائم در مردان تا قبل از ۴۰ سالگی می شود.

 

نشانه های بزرگی خوش خیم پروستات

نشانه های این بیماری بسیار متفاوت است، اما بیشتر  علائم ناشی از  مشکلات ادراری است.
مهم ترین نشانه ی بزرگی خوش خیم پروستات به صورت زیر میباشد:
۱) دفع دردناک ادرار
۲) فوریت در دفع ادرار یا قطره قطره خارج شدن جریان ادرار
۳) بی اختیاری ادرار
۴) تکرر ادرار به ویژه در شبها
۵) جریان تاخیری ، منقطع و ضعیف ادرار
۶) احساس دفع ناکافی ادرار

 

دلایل بزرگی خوش خیم پروستات

دلیل مهم این بیماری مشخص شده نمیباشد.

بعضی محققان براین عقیده اند که فاکتورهای مربوط به افزایش سن و همچنین فاکتورهای مربوط به بیضه ها می تواند سبب پیشروی این بیماری شوند. همچنین هورمونهای مردانه یا آندروژن ها نیز نقش مهمی در بزرگی خوش خیم پروستات ایفا می کنند.

 

تشخیص بزرگی خوش خیم پروستات

در مرتبه اول علائم این  بیماری شاید بوسیله ی خود شخص احساس شود یا اینکه پزشک در زمانهای معاینات منظم متوجه بزرگی  پروستات شود.

زمانی که شک به وجود این بیماری داده می شود شخص باید  به متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری رجوع کنند .

پزشکان  متخصص از متدهای زیادی برای تشخیص این بیماری استفاده می کنند و بر اساس آن تصمیم می گیرند که شخص به جراحی نیاز داردیا نه.
بیشترین متدهای تشخیصی  مورد استفاده برای بزرگی پروستات به صورت زیر میباشد:

۱)معاینه انگشتی مقعد

این معاینه بیشتر نخستین متد تشخیصی مورد استفاده میباشد. در این متد پزشک با وارد کردن انگشت به درون مقعد بیمار پروستات را لمس می کند.

 

۲) سونوگرافی ازطریق مقعد و نمونه برداری پروستات

درشرایطی که پزشک شک به سرطان پروستات مینماید شاید سونوگرافی را پیشنهاد نماید و اگر ناحیه ای مشکوک در پروستات در سونوگرافی مشاهده شود نمونه برداری به کمک سوزن ازاین قسمت برای برداشتن ناحیه ای کوچکی از بافت پروستات و مشاهده زیر میکروسکوپ انجام می شود.

 

۳) بررسی آزمایشگاهی از لحاظ آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA

PSA یا آنتی ژن اختصاصی پروستات پروتئینی میباشد که ازسلولهای پروستات آزاد می شود و در بیماران خون بیماران دچار به سرطان پروستات مقدار بسیار زیادی داردبه همین خاطر پزشک شاید این آزمایش را برای رد تشخیص سرطان پروستات پیشنهاد نماید.

 

۴) روش سیستوسکوپی

در این روش یک لوله کوچک از راه سوراخ پیشابراه داخل می شود. این لوله که به اسم آندوسکوپ میباشد دارای یک لنزو یک لامپ میباشد و به پزشک اجازه می دهد که اندازه ی غده پروستات و مقدار انسداد مجرا که ناشی از بزرگی پروستات است را تشخیص دهد.

 

درمان بزرگی خوش خیم پروستات

در ابتدا پیشنهاد میشود که بیمار منتظر بماند بدون آنکه درمانی انجام دهد زیرا علائم خفیف شاید خود بخود برطرف شوند . اما اگر علائم بدترشوند حتماً باید تحت درمان انجام قرار گیرد.

جراحی بعنوان اصلی ترین متد درمانی برای درمان این بیماری شناخته شده است و بیشتر در مردان با علائم شدید و پایدار بکار می رود.

جراحی از قسمت مجرا یا پیشابراه صورت میگیرد، بدون اینکه جای زخم از خود باقی بگذارد. اما جراحی با مشکلاتی مانند خونریزی و عفونت  همراه است اما ریسک ایجاد این عوارض کم میباشد.

 

درمان دارویی برای بزرگی خوش خیم پروستات

داروی finasteride  که درسال 1992 و داروی dutasteride  که در سال 2001 توسط FDA  مورد تایید شده اند داروهای مورد استفاده برای این بیماری هستند که سبب جلوگیری بزرگی غده پروستات می شوند.
همچنین FDA  داروی terazosin را در سال 1993 ، doxazosin  را در سال 1995، tamsulosin  درسال 1997 و alfuzosin را در سال 2003 در بهبود بزرگی پروستات تایید کرده است.

این ۴ دارو سبب شل شدن عضلات صاف، پروستات و گردن مثانه میشود و جریان ادراری را بهبود می بخشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *